top of page
Vyhledat

I dobře míněné rady nefungují!

Aktualizováno: 1. 12. 2021


"........ jenže já vůbec nevím, co mám dělat! Jak jen se mám rozhodnout?"


Známe to všichni. Občas se dostaneme do slepé uličky a nevíme jaké rozhodnutí udělat, kterou variantu zvolit, jak náš problém vyřešit.....


? „Mám zůstat v zaměstnání nebo začít podnikat?“

? „Jak to mám udělat, aby můj tým fungoval samostatně?“

? „Jsem zaseklá a vůbec nevím, kde mám s tím projektem začít!

? „Nastal čas se vrátit do práce nebo mám ještě zůstat doma s dětma?“

? „Jak najít čas sama pro sebe když pracuji, starám se o děti, domácnost....?“

? „Nevím jak mám vyřešit svůj problém!“


A jelikož si často na podobné otázky neumíme odpovědět, obracíme se na druhé pro radu. Ti nám v dobré víře poradí, doporučí, odkáží.....
Kolikrát jsme v životě slyšeli:

X Měl/a bys.....!

X Já bych na tvém místě udělal/a......!

X Nejlepší pro Tebe bude když ......!

X Tohle rozhodně nedělej!

X Tohle zaručeně funguje!


Slýcháváme rady a doporučení tohoto typu. Jenže málokdy takové rady s námi rezonují. Často odpovídáme: „No jo, jenže .......“ a dovysvětlujeme.


Proč rady nefungují

Důvod proč většinou rady od ostatních nefungují je, protože nikdo do vás nevidí právě jako vy sami. Jenom vy víte, jak se cítíte, jaké jsou okolnosti situace, jaká je vaše motivace, váš hodnotový systém, dosavadní zkušenosti, přesvědčení, postoje nebo cíle a plány do budoucna. Právě proto dobře míněné rady nefungují. Dokonce mají často opačný efekt. Způsobují podrážděnost, odmítání, negování nebo pocit snížení statusu a autonomie.


Expert na vlastní život

Odpověď na svoje otázky můžete nalézt nejlépe vy. Vy jste odborník na vlastní život. Přestože zatím nevidíte cestu, nápad nebo řešení existuje a je potřeba je hledat v sobě, tedy vymyslet sám. Vy většinou velmi dobře víte, co a proč to chcete, často i to, co je potřeba udělat, abyste k řešení/cíli došli. Jenže někdy se na té cestě objeví překážky, něco, co tomu brání. Někdy to může být odkládání, jindy nedostatek odvahy, strach z vlastního selhání, udělání chyby, z toho co si okolí pomyslí, zavírání očí před skutečností nebo jen mlhavá cesta.


Průvodce přemýšlením

Dobrá zpráva je, že v hledání odpovědí, nových nápadů, utřídění myšlenek nebo k nalezení cesty ze slepé uličky, vám může pomoci někdo nestranný. Někdo kdo se umí ptát se záměrem, kdo vám pomůže zaměřit vaši pozornost na to co vás posune, kdo vám nastaví zrcadlo, poukáže na rozporující myšlenky, pomůže překonat limitující přesvědčení, bude podněcovat k nápadu, prozkoumá vaše možnosti a nakonec pomůže dojít k řešení.


Od toho jsou tu profesionální koučové, ve firemním prostředí zase manažeři, využívající koučovací přístup, kteří jsou tu právě pro to, aby vám pomohli se posunout od problému k řešení. Od myšlenky k akci. V bezpečném prostoru, bez předsudků, bez hodnocení, se zájmem pro vaše blaho a bez udílení rad.


Příval dopaminu a serotoninu

A je tady ještě další důvod, proč si na řešení svého problému přijít sám! Ten úžasný pocit, když prozřeme, dojde k AHA momentu, objeví se nový nápad, ten pocit je sebeodměňující. V ten moment se do těla vyplaví obrovské množství dopaminu a serotoninu, tedy hormonů, které jsou zodpovědné za dobrou náladu, nadšení, zvýšení energie. Tím, že si během koučování naleznete vlastní odpověď na své téma, zefektivní se koncentrace a dramaticky se zvyšuje pravděpodobnost, že toto řešení přijmete za vlastní a budete se jím řídit a pustíte se do realizace.


Pro manažery

A jak postupovat na pracovišti? Manažer může tento „koučovací přístup“ využít ve vedení lidí. Místo toho, aby říkal zaměstnancům co a jak mají dělat, podněcuje je k hledání vlastních variant řešení, k předkládání návrhů, k přemýšlení nad problémem, k přebírání odpovědnosti. Nejenže si uvolní mentální kapacitu, pomáhá k rozvoji potenciálu zaměstnanců, ale zaměstnanci také získávají pocit důležitosti, posiluje se jejich kreativita, nadšení do práce, pocit síly a kompetentnosti.


Proto je koučink a koučovací přístup v manažerské roli mimořádně efektivní metoda.


92 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page